X
x جهت سفارش تبليغ در سایت ثامن بلاگ کليک کنيدکامپیوتریها - آرشیو 1396/8

چطور می‌توانیم شادتر زندگی کنیم؟

نظرات 0
  چطور می‌توانیم شادتر زندگی کنیم؟   

قبل از هر چیز، باید یادمان باشد که سلامت روان، فقط "فقدان بیماری روانی" نیست. روان‌شناسان، متخصصین مغز و اعصاب و فلاسفه همواره در مورد موضوع سلامت روان مفاهیم متعددی را بیان کرده‌اند اما همگی آن‌ها در مورد یک موضوع اتفاق‌نظر دارند و آن زندگی رضایتمندانه و شادمانه است. چطور می‌توانیم شادتر و رضایتمندتر زندگی کنیم؟

  

1. خودتان را بپذیرید

بسیاری از مفاهیم روانشناسی دائماً به مخاطبین خود می‌گویند که خود را دوست داشته باشید، شاید راهکار آنچنانی به نظر نرسد اما باور کنید این ایده بدی نیست. همه‌چیز از ارتباط با خود شروع می‌شود و فردی که خود را دوست ندارد معمولاً هیجاناتی نظیر شرم، احساس گناه و اختلال افسردگی را تجربه می‌کند. نه این که بدی‌ها و مشکلات را فراموش کنید، نکته در نوع رابطه‌ای که شما با خودتان دارید نهفته است. باید تمام آن چیزی که متعلق به شما است را بپذیرید.

  

2. در جستجوی خودمختاری باشید

داشتن این احساس که شما می‌توانید در لحظات مهم برای خودتان تصمیم بگیرید، اهمیت زیادی بر روی سلامت روان دارد. زمانی که در محیط‌های پرفشار، تنبیه‌کننده و کنترل‌گر هستید، حس مهم بودن و آزادی شما آسیب می‌بیند. اما فردی که خود را یک انسان خودمختار می‌شناسد، به این راحتی‌ها تسلیم فشار نمی‌شود و اجازه نمی‌دهد که کنترل زندگی از دست او خارج شود. یادمان باشد که منظور از تصمیم‌گیری و انتخاب، بی‌احترامی به نظر و پیشنهاد دیگران نیست بلکه یک موضوع شخصی و نیاز انسانی است.

  

3. از روابطتان مراقبت کنید

زندگی مدرن گاهی تنهایی را به همراه می‌آورد. در دنیایی که ما در آن زندگی می‌کنیم، گذراندن زمانی زیادی در ترافیک یا چرخ زدن در فضای مجازی تبدیل به یک عادت شده است. مسائل این چنین سبب می‌شود که انسان بیشتر در انزوای خود فرو برود. بنابراین ایجاد روابط قوی با دیگران سبب می‌شود که شما در غار تاریکی خود باقی نمانید و بتوانید از زندگی لذت ببرید. البته فراموش نکنید که داشتن دوستان و آشنایان در کنار خود لذت‌بخش است اما این الزاماً بدین معنا نیست که شما با این افراد روابط خوبی هم دارید. تلاش کنید که با ایجاد یک رابطه خوب، سلامت روان خود را تضمین کنید.

 

4. به دیگران کمک کنید 

زمانی که در هنگام نیاز در کنار دیگران حضور دارید، چیزی را تجربه می‌کنید که روانشناسان به آن همدلی می‌گویند. همدلی سبب می‌شود که ارتباط عمیقی بین انسان‌ها شکل بگیرد و احساس خوبی را از بودن با هم تجربه کنند. نکته مهم دیگر این است که افرادی که به آن‌ها کمک می‌کنید، در هنگام نیاز در کنار شما خواهند ایستاد.

  

5. امید داشته باشید

تحقیقات نشان داده که داشتن یک ایمان قوی و درونی در مواجهه با چالش‌هایی نظیر شکست، بیماری، از دست دادن و اختلالات روانی، می‌تواند نقش مهمی ایفا کند. زمانی که شرایط تیره‌وتار به نظر می‌رسد، امید و خوش‌بینی مانند باریکه نوری می‌تواند شما را هدایت کند. استدلال افراد بدبین این است که آن‌ها واقع‌بینانه با زندگی مواجه می‌شوند اما باور کنید کمی خوش‌بینی و امیدواری به هیچ‌کس آسیب نمی‌زند.

 

6. برای خود معنا سازی کنید و برای رسیدن به اهدافتان تلاش کنید

احساس پوچی و ناامیدی که از بی‌هدفی و بی‌معنایی در زندگی سرچشمه می‌گیرد، اصلی‌ترین دلیل افسردگی به‌حساب می‌آید. بنابراین داشتن اهداف شخصی در زندگی اهمیت حیاتی پیدا می‌کند. متأسفانه بعضی‌اوقات فراموش می‌کنیم که باید از زندگی خود لذت ببریم نه اینکه برده آن باشیم.

فراموش نکنیم که هدفمند بودن با کمال‌گرایی متفاوت است. افراد کمالگرا بسیار در معرض آسیب و شکست هستند زیرا هیچ‌کس کامل نیست و هر انسانی نقاط ضعفی دارد. با خودتان مهربانی کنید و اجازه ندهید که اهداف شما تبدیل به بار اضافه شوند.

 

7. فعال باشید و تجربه کنید

اگر می‌خواهید که زندگی شادمانه‌ای داشته باشید باید یاد بگیرید تا از تجربیات زندگی لذت ببرید و از آن‌ها درس بگیرید. میدانم این جملات به‌شدت کلیشه‌ای است اما باور کنید که حکمتی در تکرار آن‌ها نهفته است .

  

8. از چیزهای زیبا در زندگی لذت ببرید

توانایی تحسین زیبایی در زندگی، یک هنر است. تجربه کردن زیبایی‌های زندگی، یک رویداد منحصربه‌فرد است که هیچ‌کس حتی نمی‌تواند آن را برای دیگری توضیح دهد. شاید ازنظر شما زیبایی تماشای یک تابلوی هنری یا دیدن غروب آفتاب باشد، هر چه که هست آن را از خود دریغ نکنید.

 

9. اتفاقات بد گذشته را رها کنید

چالش و سختی بخش جدایی‌ناپذیری از زندگی انسان است. فراموش نکنید که هرکدام از ما توانایی‌های منحصربه‌فرد خودمان را داریم، بنابراین کاملاً طبیعی خواهد بود که نتوانیم از پس برخی از مشکلات زندگی بربیاییم. نحوه مواجهه با شکست اهمیتی زیادی دارد، نباید اجازه دهید تا شکست یا ناکامی در یک مورد، تمام جنبه‌های زندگی شما را تحت تأثیر قرار دهد.

 

10. از تغییر نترسید

افرادی که انعطاف‌پذیری کمی دارند، نسبت به تغییر مقاومت زیاد دارند و ترجیح می‌دهند که در فضای امن خود باقی بمانند. فارغ از اینکه این سبک زندگی خوب است یا بد، سبب می‌شود که فرد نتواند از تجربیات جدید زندگی بهره ببرد. باید تغییر را در آغوش بکشید و سعی کنید انعطاف‌پذیری خود را افزایش دهید


برچست ها :
تعداد بازدید : 47
     
print

تا دير نشده بگو دوستت دارم!

نظرات 0

 تا دير نشده بگو دوستت دارم!

واقعيت تلخ و تكان‌دهنده اين است كه ما هرگز نمي‌دانيم چه وقت همه چيز تغيير مي‌كند، فرصت‌ها چه زماني در خانه ما را مي‌زنند، آيا لحظه‌‌اي كه هم‌اكنون از دست مي‌دهيم فرصت بزرگ زندگي نبوده و... تمام چيزهايي كه به ما هديه شده، روزي از ما پس گرفته خواهد شد و ما هرگز اين راز بزرگ را كشف نخواهيم كرد كه فرصت بعدي دور است يا نزديك.

 

حدود يك دهه پيش، كارگر يكي از معادن، در راه بازگشت به خانه تصادف كرد و جان خود را از دست داد. در مراسم تدفين و خاكسپاري او عده زيادي شركت كردند. اعضاي خانواده، دوستان، آشنايان، همكاران،‌ حتي مديران و... همه از اخلاق خوب و رفتار پسنديده‌ آن مرد سخن مي‌گفتند. يكي مي‌گفت: «واقعاً انساني دوست‌داشتني بود.‌ »ديگري حرف او را تأييد مي‌كرد و ادامه مي‌داد «ما همه عاشق او بوديم» «آدم‌ فوق‌العاده‌اي بود» هر كس چيزي مي‌گفت كه اشك آدم را در مي‌آورد. اما از اين متعجب بودم كه چرا ما آدم‌ها پيش از دست دادن يك عزيز زبان باز نمي‌كنيم و به او نمي‌گوييم «دوستت دارم» يا هرگز به خاطر بودنش از او تشكر و قدرداني نمي‌كنيم.

 

آن حادثه، زنگ هشداري شد براي من و شايد براي خيلي از آدم‌هاي اطرافم و درس بزرگي گرفتيم. به من آموخت تا دير نشده با ديگران حرف بزنم و از احساسم به آن‌ها بگويم، با خودم هم حرف بزنم. گاهي با خودم خلوت كنم و به خودم بگويم چقدر خودم را دوست دارم و چه انسان مهم و باارزشي هستم! از عقايد و نگرشم با خودم حرف بزنم، از روياها و آرزوهايم بگويم و خلاصه، هر چيزي را كه دلم مي‌خواهد، نزد خودم اعتراف كنم. واقعيت تلخ و تكان‌دهنده اين است كه ما هرگز نمي‌دانيم چه وقت همه چيز تغيير مي‌كند، فرصت‌ها چه زماني در خانه ما را مي‌زنند، آيا لحظه‌‌اي كه هم‌اكنون از دست مي‌دهيم فرصت بزرگ زندگي نبوده و... تمام چيزهايي كه به ما هديه شده، روزي از ما پس گرفته خواهد شد و ما هرگز اين راز بزرگ را كشف نخواهيم كرد كه فرصت بعدي دور است يا نزديك.

 

اجازه ندهيم اين واقعيت‌هاي به ظاهر تلخ و گزنده ما را افسرده كنند. بگذاريم حقايق زندگي ما را به خودمان بياورد تا از اين به بعد، فرصت‌ها را از دست ندهيم.

 

دوستت دارم!

عشق تا وقتي ظهور نكند و آثار و نتايج آن را نبينيم، شناخته نمي‌شود. پس اگر در زندگي عزيزي داريد كه عاشقش هستيد، همين امروز به او بگوييد. اگر کسي را دوست داريد، به او نشان بدهيد. قلب‏ها به طور معمول با حرف‏هايي که نگفته مانده‏ يا نادرست تعبير شده‏، مي‏شکنند و درمان قلب شكسته به مراتب دشوارتر از مراقبت پيش از آسيب است. شايد فردايي در کار نباشد. امروز، روزي است که مي‏توانيد عشق‏ خود را به زبان بياوريد و شگفتي آن را به وضوح ببينيد!

 

متشکرم!

يک نفر تعريف مي‏کرد، پدربزرگش براي تولد 17 سالگي‏ او هديه ‏اي نخريد و يکي از تي‌شرت‏ هاي خودش را به او داد و گفت؛ چون تي‌شرت ديگر به دردش نمي‏خورده و از طرفي فکر مي‌كند به او بيشتر مي ‏آيد، آن را به نوه ‏اش هديه داده.

 

آن فرد مي‏گويد: «آن روز به اهميت هديه پي نبردم و تا حدي از کار پدربزرگم دلخور شدم، بنابراين چندان که بايد، از او تشکر نکردم. فقط يک لبخند خشک و خالي زدم، تي‌شرت را روي ميز گذاشتم و سراغ هديه‏ هاي ديگر رفتم.

 

پدربزرگ، دو روز بعد با سکته قلبي از دنيا رفت و آن تي‌شرت، آخرين هديه ‏اي بود که او در تمام عمرش به کسي داده بود. حالا اين حسرت هميشه در دل مرد جوان مانده که چرا آن روز به خاطر هديه ‏اي چنان گرانبها از پدربزرگش تشکر نکرده.

 

من انسان خوبي هستم!

انسان مي‏تواند تقريباً يک هفته بدون آب، دو هفته بدون غذا و سال‏ها بدون خانه دوام بياورد، اما با تنهايي هرگز نمي‏تواند کنار بيايد. تنهايي بدترين درد و رنج انسان است. بدترين و آزاردهنده‏ترين نوع تنهايي وقتي است که با خودتان راحت نيستيد و هرگز هم نمي‏توانيد از خودتان فرار كنيد. حقيقت اين است که يک دوست يا شريک زندگي مي‏تواند زيبايي‏ هايي زيادي به زندگي‏ شما اضافه کند، اما نمي‏تواند خلأيي را که در شما هست، پر کند. شما به تنهايي مسؤول پر کردن اين حفره خالي هستيد. اگر وقتي تنها هستيد، احساس نااميدي مي‏کنيد و حالتان بد است، نشانه‏ خوبي نيست و معنايش اين است که قبل از هرچيز و هرکس بايد روي روابط‏ با خودتان کار کنيد.

 


 

هميشه نمي‏توانم پيروز شوم!

گناه تصميم ‏هاي اشتباه را گردن قسمت و سرنوشت نيندازيد! اشتباهات خود را بپذيريد. فراموش نکنيد تمام افراد اشتباه مي‏کنند. از اين اشتباهات تجربه بيندوزيد تا قدرتمند شويد. آگاهي به اين که ما مسؤول اعمال و نگرش‏ها و تصميم‏ هاي خودمان هستيم، نشان دهنده اين است که حق انتخاب داريم و براي عوض کردن سرنوشت‏مان، آزاديم. درست است که حوادث گذشته، احساسات و ديدگاه شما را شکل مي‏دهد، اما تمام اين‏ها تغيير مي‏کند به‏شرطي که بخواهيد و مشتاق باشيد همه چيز را از نو بسازيد.

 

وقتش شده کار مثبتي انجام بدهم!

دفعه بعدي که از همه چيز شکايت داريد و در حال گله از زمين و زمان هستيد، لحظه‏ اي دست نگه داريد! با خودتان صادق باشيد و ببينيد آيا واقعاً مي‏خواهيد اوضاع را تغيير دهيد يا فقط دوست داريد ناله و شکايت کنيد؟ گاه در پسِ هر گله و شکايت، اين خواسته وجود دارد که مي‏خواهيد تغيير کنيد و همه چيز را هم تغيير دهيد. پس اوضاع و شرايط دشوار را با ناله‌کردن، دشوارتر نکنيد. با افکار مثبت، ايده‏ها و فعاليت‏هاي تازه، موقعيت جديدي خلق کنيد.

 

من مي‏توانم!

خود مانع، براي متوقف کردن شما کافي نيست. آنچه شما را از ادامه راه باز مي‏دارد، اين باور است که نمي‏توانيد از مانع عبور کنيد. مشکل اين نيست که چيزي کم داريد يا مشکلات شما بيش از اندازه است. مشکل اين است که به جاي کوشش، منتظر شرايط خوب و فرصت مناسبي مي‏مانيد که وجود ندارد. موفقيت‏ هايي که در زندگي به دست مي‏ آيد، نتيجه پذيرفتن واقعيت ‏ها و رودررويي با آن‌هاست نه فکر و خيال‏ هاي ما. براي عدم‌موفقيت‏ هايتان بهانه نتراشيد و فقط بر تمام دلايلي که چرا بايد کاري را انجام دهيد و چرا بايد از مانعي عبور کرد، تمرکز کنيد. دشواري‏ها هميشه وجود دارد، اما فراموش نکنيد هميشه راهي براي گذر از شرايط دشوار وجود دارد.

 

زندگي ديگران به خودشان ربط دارد!

با خودتان صادق باشيد. شما نمي‏توانيد از تمام آدم‏هاي دور و برتان محافظت کنيد. پس بيش از حد سرتان را در زندگي ديگران فرو نبريد و در مشکلات آن‌ها کنجکاوي نکنيد. زندگي ديگران مال شما نيست که بخواهيد با روش‏هاي خودتان به مشکلات آن‌ها رسيدگي كرده يا آن‏ها را حل و فصل کنيد. مطمئن باشيد حتي آدم‏هايي که در شرايط دشوار به سر مي‏برند، تا از شما نخواسته ‏اند، دوست ندارند در کارشان دخالت کنيد.

 

من متاسفم!

در زندگي، وقتي درخواست عذرخواهي طرف مقابل را رد مي‏ کنيد، منتظر روزي باشيد که او هم عذرخواهي شما را قبول نکند و اغلب اين اتفاق مي‏افتد چون دنيا صحنه‏ واقعي عمل و عکس ‏العمل است. عذرخواهي بهترين و آخرين راه براي پايان دادن به مشکلات است. کسي که پيش از ديگران عذرخواهي مي‏کند، قوي‏تر است و کسي که ابتدا پيشقدم مي‏شود، انسان شادتري است. به خاطر اشتباه عذرخواهي کرده و اين را در رفتارتان هم نشان بدهيد. وقتي از کسي عذر مي‏خواهيد، به چشم‏هايش نگاه کنيد تا معناي واقعي احساس شما را درک کند.

 

من، تو را مي‏بخشم!

رابطه ترک خورده‏اي که پيش از اين با بخشش ترميم شده، به مراتب قوي‏تر از رابطه اوليه خواهد بود، اما هميشه اين طور نيست. پس به خاطر داشته باشيد بخشش لزوماً براي جوش‌دادن رابطه خوب نيست و گاهي هم بايد به يک رابطه‏ ناسالم پايان داد. نکته مهم همين است. گاه يک رابطه اساساً اشتباه است و به هر دو طرف يا يکي از آن‌ها آسيب جدي مي‏زند. بنابراين به چنين رابطه‏ اي پايان دهيد و به جاي بخشيدن طرف مقابل، خودتان را ببخشيد. اين کار به شما اجازه مي‏دهد بر آينده، بدون گلاويز شدن با گذشته تمرکز کنيد. بدون بخشيدن خودتان هرگز نمي‏توانيد زخم‏ ها را درمان کنيد و جراحت‏هاي رابطه معيوب تا مدت‏ها شما را درگير مي‏ کند و در زندگي پيشرفت نخواهيد کرد. آنچه در گذشته اتفاق افتاده، فقط يک فصل از زندگي شماست.

 

زندگي همين حالا قشنگ است!

حتماً شما هم آدم ‏هايي را ديده ‏ايد که تمام روز را به انتظار رسيدن ساعت پنج عصر مي‏ گذرانند. تمام هفته را منتظر جمعه مي‏مانند و تمام سال را به اميد سال جديد سپري مي‏کنند و گاه تمام عمرشان را در حسرت رسيدن به خوشبختي هدر مي‏دهند. شما سعي کنيد يکي از آن‌ها نباشيد! تمام عمرتان را منتظر نمانيد، تا بالاخره يک روز به اين نتيجه برسيد که زندگي چقدر زيباست و چه احساس خوبي داريد. زندگي خوب، درست در همين لحظه‏اي است که در آن هستيد. همين لحظه ‏اي که نبايد آن را به انتظار يک لحظه بهتر، هدر داد.

 


برچست ها :
تعداد بازدید : 53
     
print

این ۱۰ چیز را هر روز صبح به خودتان بگویید

نظرات 0


 این ۱۰ چیز را هر روز صبح به خودتان بگویید

 

صبح مهم‌ترین قسمت روز است. اگر از دنده‌ی چپ بیدار شوید می‌توانید مطمئن باشید که روز بدی در انتظارتان است اما برعکس؛ اگر شروع خوبی داشته باشید می‌توانید در ادامه هم روز خوبی داشته باشید. بجز رژیم غذایی مناسب و آهنگ‌های خوش حس، چیزهای دیگری هم هستند که می‌توانند به داشتن روزی خوب به شما کمک کنند. حال وقت آن رسیده که هر روز صبح این ۱۰ چیز را به خود بگویید تا شروعی بهتر داشته باشید.

  

امروز روز محشری است 

همه‌ی ما تازگی را دوست داریم. این وعدهٔ شروعی تازه است که به ما خوش بینی می‌دهد و به ما یادآور می‌شود که مهم نیست قبلا چقدر اوضاع بد پیش رفته، چراکه گذشته‌ها گذشته و الان وقت آن است که به جلو حرکت کنید و فرصت‌های جدیدی که به سمت شما می‌آیند را پذیرا باشید.

 

یک روز جدید بهترین شکل برای تازه شدن است. شما یک روز کامل فرصت دارید که می‌توانید بیشترین بهره را از آن ببرید و دیروز را فراموش کنید. بک روز جدید به منزله‌ی بومی است که آماده‌ی نقاشی شدن توسط شماست. شما باید شکرگذار باشید که شانس دیگری برای زندگی به شما داده شده‌است. به سوی پیشرفت بروید. مهم نیست که دیروز چقد بد گذشته، مهم این است که دیروز دیگر گذشته و دیگر نمی‌تواند مانع شما شود.

 

من می‌توانم هرآنچه که می‌خواهم باشم 

این یعنی روحیه. همه‌ی ما رویاهایی داریم اما به همهٔ آنها نمی‌رسیم. چرا؟ چون به اندازه‌ی کافی تلاش نمی‌کنیم. دستیابی به رویاها غیرممکن نیست. تمام کاری که شما باید انجام دهید این است که فقط نگاهی به دور و برتان بیندازید تا فرصت‌ها را بهتر ببینید.

 

مهم است که به یاد داشته باشید که افرادی که رویاهایشان را دنبال کرده‌اند و به آنها رسیده‌اند؛ کسانی هستند که هر روز به خودشان می‌گفتند «من می‌توانم». آنها صبح را با غرغر بیدار نشدند بلکه سعی کردند با نگرشی مثب صبحشان را آغاز کنند و تمام تلاششان را برای حتی یک قدم نزدیک شدن به رویاهایشان انجام دهند.

 

چیزهای بی اهمیت روز من را خراب نمی‌کنند 

چرا برایتان مهم است که کسی شما را در اینستاگرام آنفالو کرد یا وقتی شما را دید خودش را به آن راه زد؟ در مقایسه با چیزهایی که واقعا می‌توانند روز یک نفر را خراب کنند اینها هیچی حساب نمی‌شوند. به همین دلیل سعی کنید که تمرکز وتوجهتان را بر روی چیزهایی بگذارید که واقعا مهم هستند.

 

من به اندازی کافی خوب هستم 

فقط یک صبحانه‌ی خوب نیست که می‌تواند شروعی خوب را برای شما رقم بزند. بلکه لازم است در آیینه به خودتان نگاهی بیندازید و به خودتان یاداوری کنید که شما به اندازه‌ی کافی خوب هستید. شما اصلا عالی هستید. و یاداوری این موضوع به خودتان به شما کمک می‌کند که در طول روز اعتماد نبفس رویارویی با شرایط مختلف را داشته و راحت‌تر از پس آنها بربیایید.

 

دیروز گذشته 

قبول، دیر روز بدی بود! اوضاع درست پیش نرفت و همه چیز خراب شد. اما حدس بزنید خبر خوب چیست؟ خبر خوب این است که دیروز گذشته و تمام شده. تمام چیزی که از دیروز مانده، خاطره و درسی است که می‌توانید از آن بگیرید. پس تمام تلاشتان را برای امروز بکنید، امروز!

 

شکست خوردن اشکالی ندارد 

گاهی اوقات بیدار می‌شویم و یادمان می‌افتد که دیروز فرصت انجام کاری را داشتیم اما در آن شکست خوردیم. چنین افکاری می‌توانند اول صبح حال شما را بگیرند و بقیهٔ روزتان را خراب کنند.

 

چیزی که باید به خودتان بگویید این است که درواقع شکست خوردن اصلا اشکالی ندارد. به خودتان بادآوری کنید که همه شکست می‌خورند، حتی موفق‌ترین آدمها. مسئله اینجاست که اگر بتوانید از مشکلات درس بگیرید می‌توانید از آنها سود ببرید. شکست صرفا فرصت خوبی برای رشد و بازگشتی قوی‌تر است.

 

من به انتخاب‌هایم افتخار می‌کنم 

انتخاب‌های شما چیزهایی هستند که شما را تعریف می‌کنند. اگر از ته قلبتان به خودتان یاداوری کنید که انتخابهایتان در شرایط خودشان درست بوده‌اند، احساس بهتری بهتان دست می‌دهد. هیچکس نمی‌تواند شما را به خاطر انجام کار درست مورد انتقاد قرار دهد پس به اصول خود بچسبید و حرف‌های بی اساس دیگران را نادیده بگیرید.

 

من زیبا هستم 

زیبایی برای داشتن اعتماد بنفس مهم است و حتی یکی از اولین چیزهایی که صبح به خودتان می‌گویید باید این باشد که شما زیبا هستید! بدین ترتیب شمانگرشی مثبت در خود ایجاد میکنید و این نگرش در تمام طول روز با شما خواهد بود.

 

من از پسش برخواهم آمد 

بله، شما از پسش برخواهید آمد! چند بار شده که شبها که می‌خواهید بخوابید به این فکر کنید که کاری که ازتان خواسته شده را نمی‌توانید انجام دهید؟ چند بار شده که صبح‌ها با حس شکست از خواب بیدار شوید؟ این احمقانه است! اگر تصمیم بگیرید و تلاش کنید هرکاری را می‌توانید انجام دهید.

 

صبح به خودتان در آینه بگویید که شما قطعا می‌توانید این کار را انجام دهید و هیچکس بهتر از شما نمی‌تواند از عهدهٔ این بربیاید.

 

من خیلی خوش شانسم که زنده هستم 

چند بار شده که صبح بیدار شوید و به خاطر زنده بودنتان تشکر کنید؟ همهٔ ما فکر می‌کنیم که هر روز زنده هستیم و به خاطر همین این معجزه را نادیده می‌گیریم. اما حقیقت این است که ما صبحی دیگر بیدار شده‌ایم و به ما فرصت زندگی داده شده که این یعنی می‌توانیم در جهت رسیدن به خواسته‌هایمان بیشتر تلاش کنیم.

 

امروز روز من است 

قطعا همینطور است! اگر شما روز را مال خود نکنید، اگر سعی نکنید که با تمام توان به آن چسبیده و رهایش نکنید، این روز است که کنترل شما را به دست خواهد گرفت. و این اصلا خوب نیست، چراکه آنوقت با کوچکترین اتفاق می‌تواند شما را بیازارد واز مسیرتان دور کند!

 


برچست ها :
تعداد بازدید : 27
     
print

كارهایی كه بايد هنگام احساس تنهایی انجام دهيد

نظرات 0


  كارهایی كه بايد هنگام احساس تنهایی انجام دهيد 
 

به جاي منتظر ماندن براي تنها شدن و پيدا كردن حس تنهائي، ليستي از كارهايي كه مي توانيد در زمان تنهايي انجام دهيد را تهيه كنيد. اولين قدم اين است كه قبل از تنها شدن، ليستي آماده كنيد، زيرا در زمان تنها شدن، بعيد است كه فكري به ذهنتان برسد.

 

آيا هر چند وقت یک بار، حس تنهايي به شما دست مي دهد؟ تنهايي مي تواند در زمان تنها شدن يا حتي زماني كه افراد در اطراف تان قرار دارند به سراغتان بيايد. مجرد بودن باعث ايجاد حس تنهايي در شما مي شود اما حتي اگر رابطه شادي داشته باشيد، احتمالا با مشكل حس تنهائي در بعضي از اوقات جنگيده ايد.

 

خوشبختانه، كارهايي وجود دارد كه با انجام آن مي توانيد حس تنهايي خود را بهتر كنيد. در ارتباط با اين موضوع، از تجارب كارشناسان استفاده كردیم تا بفهمیم كه آنها براي مبارزه با حس تنهائي چه توصيه اي مي كنند.

 

قبل از تنها شدن، براي خود ليستي از كارها را براي انجام تهيه كنيد. ليزا بهار، درمانگر ازدواج و خانواده گفت، به جاي منتظر ماندن براي تنها شدن و پيدا كردن حس تنهائي، او توصيه مي كند كه ليستي از كارهايي كه مي توانيد در زمان تنهايي انجام دهيد را تهيه كنيد. او گفت: «اولين قدم اين است كه قبل از تنها شدن، ليستي آماده كنيد، زيرا در زمان تنها شدن، بعيد است كه فكري به ذهنتان برسد.» پيشنهادات او شامل انجام فعاليت ها، كمك به ديگران و انجام كارهايي است كه باعث مي شود حس عاطفي بهتري پيدا كنيد.

 

او در مورد انجام فعاليت ها، توصيه كرد كه «حل معما، دوچرخه سواري، شنا، رفتن براي تماشاي حيوانات، موزه يا سفر يك روزه با اتوبوس به مكاني، مي تواند انجام شود». او در ارتباط با كمك كردن پيشنهاد داد كه «ليستي از كارهايي كه براي كمك به ديگران مي توانيد انجام دهيد تهيه كنيد. اين كارها لازم نيست كه كارهاي بزرگي باشند، شايد قدم زدن با همسايه، كمك كردن به افراد مسن تنها، يا سلام كردن به ميوه فروش مي تواند انجام شود. هدف، پرت كردن حواس شما در تنهايي است.»

 

در نهايت، بهار توصيه كرد براي افزايش عواطف و احساسات تان، مي توانيد «به موسيقي كه دوست داريد گوش دهيد و حس الهام بخشي از آن بگيريد، گاهي اوقات موسيقي با احساسات و زندگي پيوند مي خورد.» او گفت اين ليست را امتحان كنيد تا متوجه شويد كه انجام چه كاري برايتان كارساز است.

 

گوش دادن به داستان ها 

يك راه كلي براي پرت كردن حواستان، خواندن داستان يا گوش دادن به داستان ها است. جود تردر-ولف، كارمند اجتماعي يك كلينيك و روان درمانگر گروهي، توصيه كرد كه «به نوارهاي قصه اي گوش دهيد كه همانند داستان هاي واقعي از زندگي افراد توسط افراد نقل مي شوند.» او حتي گوش دادن به پادكست هاي "استوري كورپس" را توصيه كرد كه بنگاهي براي جمع آوري داستان زندگي مردم است. به عنوان نمونه، داستان هاي «خطر حشرات موزي». !و داستان Collider، را توصيه كرد كه فقط به عنوان چند نمونه از پادكست هاي شكفت انگيز زيادي است كه وجود دارد كه به اشتراك گذاري تجارب انساني را از چشم اندازهاي غني دقيق نشان مي دهد.

 

گوش دادن به داستان ها هم مزيت هاي ديگري دارد و باعث ايجاد حس مشترك با ديگران مي شود. تردر-ولف می گوید: «گوش دادن به داستان، يك راه ارتباط عاطفي و بدون خطر براي شريك شدن با حس ديگران، داشتن يك سفر عاطفي و به دست آوردن چشم انداز و درك از شرايط خودتان است. همچنين يك سرگرمي فوق العاده است.»

 

داوطلب شدن 

يكي از مهمترين كارهايي كه مي توانيد براي متوقف كردن حس تنهايي تان انجام دهيد، بخشيدن چيزي به ديگران با علاقه و داوطلبانه مي باشد. تردر-ولف گفت: «تنهايي مي تواند با تنها شدن دامن زده شود، انزوا و گوشه گيري را افزايش دهد و به تفكرات و احساسات منفي كه حس بيگانگي را افزايش مي دهند، دامن بزند. تنهائي مي تواند نياز به تلاش عاطفي زيادي داشته باشد، اما انجام كاري براي كمك به ديگران، مي تواند باعث كاهش حس تنهايي و از بين بردن چرخه منفي توليد كننده انزوا شود.» تحقيقات منتشر شده در مجله انگليسي آنلاين پزشكي نشان داد كه انجام كارهاي داوطلبانه باعث تقويت سلامت عاطفي به خصوص در بين افراد بعد از سن 40 سالگي و در سنين بالاتر مي شود، سالهايي كه عمدتا با تنهايي همراه است.

 

يك مربي زندگي به نام كلوديا ماتلز گفت كه اگر به دنبال مكاني براي انجام كارهاي داوطلبانه هستيد، «در مورد شرايط و مكان هايي فكر كنيد كه افراد ديگر حس تنهايي مي كنند مانند يتيم خانه ها، سازمان هاي حمايت از كودكان يا حتي مراكز تهيه غذا براي افراد گرسنه. زمان خود را وقف ديگران در اين مكان كنيد و خواهيد ديد كه چقدر سريع، حس ناخوشايند تنهايي شما از بين خواهد رفت.»

 

اريكا مك كاردي، يكي از مربيان برتر افزود، «راهي براي برقراري ارتباط با ديگران و با جهان پيدا كنيد. با كمك به افرادي كه بدبخت تر هستند، متوجه مي شويد كه توانايي ايجاد تفاوت داريد. بسياري از سازمان ها، فرصت هاي خدمت رساني براي افراد داوطلب دارند كه اين خدمات، به طور آنلاين در وب سايت هايشان فهرست شده است. اگر نمي توانيد مستقيما فرصتي را پيدا كنيد، سري به وب سايت هايي مانند volunteermatch.com بزنيد و اطلاعاتي به دست آوريد.»

  

چيزي بسازيد يا خلق كنيد 

انسان هميشه بعد از خلق يا ايجاد چيزي، حس بهتري پيدا مي كند، چه شعر يا نقاشي با آبرنگ باشد. عمل خلق و ايجاد مي تواند به رهايي شما از تنهايي نيز كمك كند. تردر-ولف در مصاحبه با ما، اين نكته را به اشتراك گذاشت كه: «چالش انگيزترين جنبه تنهايي مي تواند حس پوچي و عدم برقراري ارتباط با افراد ديگر به مدت طولاني يا نيروهاي بيرون ما باشد، اما برخي از اين مشكلات مي تواند با خلق چيزي از درون ما، حل شود و از بين رود.»

 

او در مورد ايده هاي خلاقانه پيشنهاد داد كه :«هر فعاليت خلاقانه مي تواند كمك كننده باشد- نويسندگي، نقاشي، سفالگري، مجسمه سازي، شعر سرايي، خوانندگي. زماني كه چيزي را مي سازيم، از يك فضاي خالي، صفحه خالي، و كامواي لمس نشده شروع مي كنيم، و تصميم مي گيريم كه چگونه آن فضاي خالي را پر كنيم، و جستجو مي كنيم كه اين تصميم و انتخاب، ما را كجا ببرد.»

 

زمانيكه چيزي مي سازيد، نفس و ضمير درون تان را لمس مي كنيد. تردر-ولف افزود: «يادگيري بيان كردن زندگي دروني مان بدين شيوه، بسيار مفيد است از آنجايي كه مهارت بيشتري به طور عملي به دست مي آوريم، پس اين كار نوعي تقويت خود مي باشد. و خلاقيت، تعامل زياد با مغز شناختي و عاطفي مان است.»

 


 

تمرين مديتيشن 

آيا تاكنون مديتيشن انجام داده ايد؟ انجام اين كار به اندازه اي كه به نظر مي رسد ترسناك نيست و در واقع مي تواند در زمان تنها شدن تان به شما كمك كند. ماتلز پيشنهاد داد: «آرام بنشينيد و تمركز كنيد كه حس تنهايي شما در كجاي بدنتان خود را نشان مي دهد... آيا در سينه شما است؟ معده؟ گلو؟ زمانيكه بدن را مورد بررسي قرار مي دهيد...به حس درونتان توجه كنيد كه اين ناراحتي و ناخوشايندي تنهايي از كجا بوجود آمده است. وقتي محدوده اي كه از تنهايي رنج مي برد را شناسايي كرديد، در آن محدوده نفس بكشيد و انرژي آرامش بخشي به اين محدوده بفرستيد.»

 

ماتلز توصيه مي كند زمانيكه انرژي شفا دهنده را به اين محدوده فيزيكي كه حس تنهايي را نشان مي دهد، ارسال مي كنيد: «نشستن را ادامه دهيد. بدانيد كه همه افراد ديگر خارج از اين اتاق، همان حس تنهايي را دارند، پس نوري به بيرون از اين فضا ارسال كنيد به جايي كه افراد ديگر هم از اين حس رنج مي برند. حس كنيد كه گويي در حال شستشوي آنها در قلب تان با انرژي شفا بخش هستيد و نور را خالص كنيد و نشان دهيد كه همه ما به هم پيوند خورده ايم و با هم ارتباط داريم. خودتان را نيز به آنها اضافه كنيد. همه ما اين حس عميق تنهايي را احساس مي كنيم پس فقط به طور متفاوتي اين حس را در خود داريم.»

 

اين تمرين، بسيار شبيه گوش دادن به داستان است كه حس شما را به حس ديگران ارتباط مي دهد و به شما كمك خواهد كرد تا حس خود را به ديگران پيوند داده و با تنهايي ديگران احساس همدردي كنيد و انجام اين كار باعث مي شود تا كمتر حس تنهايي داشته باشيد.

  

بدنتان را حركت دهيد 

كار در بيرون يا حركت دادن بدنتان مي تواند به از بين بردن حس تنهايي تان كمك كند. مك كاردي در این باره می گوید: «زمانيكه حس تنهايي مي كنيم، ديگر زماني را صرف اين تفكر، در ذهن مان نكنيم كه چه حسي داريم. زمان هاي تنهايي اغلب با گوشه گيري و عدم فعاليت ارتباط دارند، در نتيجه با اين احساسات با تقويت حركت بدنتان مقابله كنيد. اندورفين طبيعي آزاد شده از طريق ورزش مي تواند به ايجاد حس بهتر در شما كمك كند و در طول انجام حركات فيزيكي، براي دور كردن ذهنتان از تنهايي، تمركز لازم است.»

 

مي توانيد به باشگاه ورزشي برويد، در منزلتان كمي برقصيد، به پياده روي برويد، يوگا انجام دهيد يا بدنتان را به هر طريقي كه حس مي كنيد، حال شما را بهتر مي كند حركت دهيد. زمانيكه حركت مي كنيد، حس از بين رفتن تنهايي را پيدا خواهيد كرد.

 

براي شركت در يك كلاس ثبت نام كنيد 

به جاي انجام يوگا و رقص به تنهايي، در عوض مي توانيد در يكي از اين كلاس هاي گروهي شركت كنيد. كلاس، مكاني عالي براي ملاقات افراد با علايق مشابه با سليقه شما است. اين كار باعث بيرون كشاندن شما از خانه و خلاص كردن تان از حس تنهايي خواهد شد.

 

مك كاردي گفت: «در يك كلاس شركت كنيد-هر كلاسي. آيا دوست نداريد به جايي برويد كه مي توانيد افرادي را ملاقات كنيد كه كارهايي كه شما دوست داريد، آنها هم دوست دارند؟ بهتر است تا در كلاسي شركت كنيد كه از آن لذت مي بريد يا چيزي كه هميشه مي خواستيد تا ياد بگيريد، پس خود را در محيطي خواهيد يافت كه اين افراد داراي سليقه مشابه با شما در آن جمع هستند.»

 

تردر-ولف به طور ويژه به رفتن به كلاس توصيه كرد و پيشنهاد داد كه: «كلاس هاي بداهه گويي، واقعا كلاس هاي جديدي هستند و راهي براي توسعه مهارت هاي بيشتر درون افراد و به دست آوردن اعتماد به نفس هستند درحاليكه سرگرمي زيادي هم دارند.» حتما نيازي نيست كه اين كلاس ها، كلاس هاي همراه با فعاليت شديد يا بهبود دهنده باشند. آيا مجسمه سازي دوست داريد؟ نويسندگي؟ از هر كاري كه لذت مي بريد، احتمالا كلاسي براي آن وجود دارد. از خانه خارج شويد و همين امروز در يك كلاس ثبت نام كنيد.

 

زنگ زدن به يكي از دوستان يا عضو خانواده 

من هر وقت حس تنهايي مي كنم، تلفن را برمي دارم و به بهترين دوستم، دنيل زنگ مي زنم. مهم نيست كه چقدر حال من بد است، مي دانم كه با چند دقيقه صحبت كردن، از اين حس خلاص مي شوم. با اين كه ممكن است خودم، گوشه گيري و انزوا را دوست داشته باشم، اما در عوض به دوستم زنگ مي زنم زيرا مي دانم اين كار، حال مرا بهتر مي كند. آيا كسي را داريد تا در زمان حس تنهايي به او زنگ بزنيد؟

 

دكتر ويات فيشر، كه دكتراي روان شناسي باليني دارد می گوید: «شما مي توانيد از طريق رسانه هاي اجتماعي يا حتي بهتر از آن، از طريق تلفن يا ملاقات دوستان يا خانواده، با ديگران ارتباط برقرار كنيد. زمانيكه حس تنهايي داريم علت اين حس، اين است كه تنشه برقراري ارتباط هستيم. در نتيجه، انجام كاري كه حس برقراري ارتباط را در شما ايجاد كند، به رفع اين مشكل پاسخ مي دهد.»

 

اقدام براي درمان 

هر كس گاهي اوقات حس تنهايي پيدا مي كند، اما اگر متوجه شديد كه همواره حس تنهايي پيدا مي كنيد، زمان آن رسيده كه به دنبال كمك خارجي باشيد. دكتر فيشر در این مورد می گوید: « اگر فردي، الگويي مزمن از حس تنهايي داشته باشد، بايد براي تشخيص منشا و الگوها به درمانگر مراجعه كند. مثلا، شايد اين افراد دلبستگي و ارتباط نزديك با والدين شان در طول بزرگ شدن شان نداشته باشند، پس هيچگاه نياموخته اند كه چگونه به ديگران نزديك شوند. در نتيجه، لازم است تا روابطي ايجاد كنند كه باعث رضايت آن ها از تنها نماندن شود.»

  

تردر-ولف موافق اين گفته است. او می گوید: «اگر افراد، اكثر وقت شان حس تنهايي داشته باشند، مي تواند نشانه موردي جدي تر باشد كه نياز به مداخله بيشتر دارد. تنهايي مي تواند تجربه افرادي باشد حس افسردگي، دور بودن يا عدم ارتباط با دنياي اجتماعي دارند.»

 

درمان در صورتي مي تواند كمك كننده باشد كه شما حس تنهايي را در ارتباط با افسردگي يا اضطراب اجتماعي تجربه كرده باشيد. تردر-ولف افزود: «با درمان؛ حس تنهايي كه با افسردگي همراه است مي تواند تا حد زيادي از بين رود. گاهي اوقات تنهايي، نتيجه اضطراب اجتماعي، خجالت، يا نداشتن مهارت براي هدايت شرايط اجتماعي است. درمان فردي يا طي كردن يك روند مشابه كه به درك ريشه هاي مشكل كمك كند مي تواند بسيار مفيد باشد.»

 

بدانيد كه اين حس زودگذر است 

ممكن است اكنون حس تنهايي كنيد. بدانيد كه حس تنهايي، كاملا عادي است و مي گذرد. برخي از كارهاي پيشنهاد شده توسط كارشناسان را انجام دهيد مثلا به كلاسي برويد، كاري خلاقانه انجام دهيد، بدنتان را حركت دهيد يا به دوستتان زنگ بزنيد. پس لبخند بزنيد و بدانيد كه حس تنهايي تان از بين خواهد رفت و خيلي زود، حس بهتري خواهيد داشت.

 


برچست ها :
تعداد بازدید : 29
     
print

کوتاه کردن لینک های بلند

نظرات 0

 کوتاه کردن لینک های بلند
 

Short Url Bot رباتی کاربردی برای تلگرام است که به کمک آن می‌توانید بدون خروج از تلگرام یا مراجعه به سایت‌هایی همچون goo.gl لینک‌های خود را کوتاه کنید. در حال حاضر پیامک‌ها و اپ‌های پیام‌رسانی همچون تلگرام به اصلی‌ترین راه‌های ارتباطی تبدیل شده‌اند و وقتی قصد اشتراک‌گذاری مطلبی را داریم، لینک آن را کپی و در پیامک یا چت تلگرام برای شخص مقابل ارسال می‌کنیم.

 

در این میان مشکلاتی از قبیل طولانی بودن لینک‌ها، هزینه‌ی بیشتر در پیامک ارسالی، نبود امکان به خاطر سپردن یا استفاده آسان باعث شد تا ابزارهایی برای کوتاه کردن لینک‌ها منتشر شوند که آدرس‌های بسیار بلند و طولانی را به لینک‌های بسیار کوتاه تبدیل می‌کنند.

 

در بین سایت‌های ایرانی و خارجی که چنین وظیفه‌ای را بر عهده دارند، به‌جرئت می‌توان www.goo.gl را معروف و محبوب‌ترین سایتی دانست که لینک‌هایی مانند goo.gl/ZPKZxy را تولید می‌کند. Short Url Bot رباتی برای تلگرام است که به goo.gl متصل شده است و می‌تواند لینک‌های شما را به‌ سادگی هرچه تمام‌تر کوتاه کند. این امر علاوه بر آنکه جلوه‌ی زیباتری به لینک‌های اشتراکی می‌بخشد، استفاده از آن‌ها را نیز ساده‌تر می‌کند.

  

همچنین ادمین‌های کانال‌های تلگرامی می‌توانند به‌ سادگی هرچه تمام‌تر و بدون نیاز به مراجعه‌ی جداگانه به سایت www.goo.gl، لینک‌های خود را در کسری از ثانیه کوتاه کنند. 

 


این روند معمولا با مراجعه‌ی جداگانه به سایت goo.gl اتفاق می‌افتد که تکرار آن در طول روز می‌تواند وقت‌گیر یا آزاردهنده باشد. از این پس‌ می‌توانید به‌ سادگی هرچه تمام‌تر و تنها با ارسال لینک به ربات ShortUrlBot، لینک کوتاه شده‌ی آن را دریافت کنید. برای استفاده از این ربات کافی است به آیدی @ShortUrlBot پیام دهید .

 

توجه: این ربات لینک ها را با استفاده از سایت goo.gl و bit.ly کوتاه می کند اما به‌تازگی برای تأمین هزینه‌های خود گهگاه کوتاه سازی لینک‌های ارسالی را توسط سایت Adf.ly انجام می دهد که ممکن است لینک‌های ارسالی خود را به‌صورت «چند لینک در میان» از این سایت دریافت کنید.

 

تذکر: از آنجایی که اکثر ربات‌های تلگرامی توسط سرورهای شخصی میزبانی می‌شوند؛ ممکن است سرور مورد نظر کیفیت لازم یا ظرفیت بالایی نداشته باشد و در برخی مواقع شما را با عدم پاسخ‌دهی ربات به دستورها مواجه کند. اگر در استفاده از Short Url Bot نیز به چنین مشکلی برخورد کردید، کافی است مدتی صبر کنید و سپس دوباره امتحان کنید.


برچست ها :
تعداد بازدید : 25
     
print