اهمیت سیاست تحکیم خانواده
 
جعفری دولت‌آبادی با اشاره به اینکه تشکیل خانواده نخستین مرحله‌ای است که باید به آن توجه شود، اظهار داشت: این ضرورت از آن جهت است که انسان‌ها در بستر خانواده رشد و پرورش می‌یابند.
 
 
 
وی تحقق سیاست تحکیم خانواده را از طریق سه محور ازدواج صحیح، آسان و پایدار تبیین نمود و برخی مشکلات موجود را در این سه مقوله تشخیص داد و افزود: امروزه ازدواج‌ها آسان رخ نمی‌دهد؛ برخی ازدواج‌ها سنجیده و صحیح شکل نمی‌گیرد و لذا چنین خانواده‌ای پایدار نخواهد بود؛ به نحوی که برخی مدعی شده‌اند تعداد زیادی از ازدواج‌ها به طلاق می‌انجامد.
 
 
 
 دادستان تهران با اشاره به نقش آموزش و پرورش در ترویج فرهنگ عفاف و حجاب، گفت: بعد از خانواده، مهم‌ترین نهادی که می‌تواند مسئله عفاف و حجاب را نهادینه کند، آموزش و پرورش است، امیدواریم در دوره جدید و پس از معرفی وزیر جدید، به بحث عفاف و حجاب در پیش دبستان‌، دبستان‌ و دبیرستان‌ مورد توجه قرار گیرد.
 
 
 
جعفری دولت آبادی تأکید کرد: اگر بحث عفاف و حجاب در همه سطوح آموزشی نهادینه شود، برخی مشکلات کنونی برطرف خواهد شد.
 
 
 
وی تبلیغات شهری را به عنوان عامل سوم در امر عفاف و حجاب، مورد توجه قرار داد و با انتقاد از این فضا، افزود: متأسفانه فضای شهری خالی از رنگ و بوی عفاف و حجاب است و بیشتر به سمت مصرف‌گرایی و تجمل‌گرایی نمود دارد.
 
 
 
وی به نقش تبلیغات شهری در گسترش فرهنگ عفاف و حجاب اشاره کرد و گفت: برای تغییر در فضای شهری باید شیوه و محتوای تبلیغات شهری تغییر یابد، که در این زمینه نقش دستگاه‌ها و نهادهای فرهنگی بسیار مؤثر است.
 
 
 
انتقاد از مصرف‌گرایی و تجمل‌گرایی
 
دادستان تهران با انتقاد از مصرف‌گرایی و تجمل‌گرایی، برون‌رفت از چنین آسیبی را منوط به توجه به نقش جامعه در تربیت و پرورش انسان‌ها دانست و افزود: نقش دستگاه‌ها به ویژه فعالان حوزه‌ی فرهنگ در موضوع عفاف و حجاب، نقشی بی‌بدیل است و عفاف و حجاب مستلزم برنامه و اقدامات ریشه‌ای و مداوم  است، و نقش دستگاه‌های فرهنگی در این موضوع امری مهم است و بر اساس برخی آمارها، 36 دستگاه و سازمان قریب به 6 هزار میلیارد تومان بودجه برای امور فرهنگی در اختیار دارند.
 
 
 
جعفری دولت آبادی تصریح کرد: وجوه کلانی در اختیار دستگاه‌ها و نهادهای فرهنگی کشور قرار دارد، اما خروجی و عملکرد قابل ملاحظه‌ای در حوزه عفاف و حجاب مشاهده نمی‌شود؛ این در حالی است که صرف این وجوه در جهت اجرای برنامه‌های مربوط به ارتقاء وضعیت عفاف و حجاب می‌تواند موجبات تحول در وضعیت موجود را فراهم کند.
 
 
 
وی افزود: اگر دستگاه‌های فرهنگی بخشی از بودجه و اعتبارات خود را در حوزه عفاف و حجاب هزینه کنند، تحولات مثبتی رخ خواهد داد.
 
 
 
توجه به کودکان به عنوان سرمایه آینده
 
وی سرمایه‌گذاری بر روی کودکان، نوجوانان و جوانان را به عنوان آینده سازان کشور، مورد تأکید قرار داد و گفت: اگر به این اقشار توجه نکنیم، مشکلات کنونی در آینده افزایش خواهد یافت.دادستان تهران با اشاره به این که بر خلاف نظام‌های سکولار، نظام دینی مسئولیت هدایت و رشد مردم را بر عهده دارد و غفلت از این موضوع قابل توجیه نیست، تأکید کرد: باید در حوزه‌ی عفاف و حجاب با برنامه‌ریزی هدفمند اقدامات مستمر و اساسی انجام گیرد.
 
 
 
تاثیر عملکرد مسئولان بر رفتار مردم
 
جعفری دولت‌آبادی با اشاره به نقش و آثار رفتار مسئولان و با ابراز اطمینان از این که عملکرد مناسب مسئولان موجب تغییر رفتار و دیدگاه مردم خواهد شد، تصریح کرد: بخشی از مشکلات کنونی در همه حوزه‌ها از جمله سیاسی، اقتصادی و فرهنگی، به رفتار مسئولان بر می‌گردد.
 
 
 
وی با انتقاد از این که برخی مسئولان با در پیش گرفتن منش اشرافی‌گری، فراموش کرده‌اند که با همراهی و حضور مردم به مقام و منصب رسیده‌اند، افزود: رفتار و عملکرد مسئولان در نگرش مردم به موضوع عفاف و حجاب موثر است.
 
 
 
شناسایی 285 واحد صنفی فاقد مجوزِ دارای برند
 
قطبی معاون دادسرا، در مورد اقدامات صورت گرفته بر روی برندها با اولویت پوشاک گزارشی ارایه داد و در بیان چگونگی انجام ماموریت کارگروه مربوطه، از شناسایی 288 واحد صنفی فاقد مجوزِ دارای برند خبر داد و افزود: از این تعداد 130 مغازه تابلوهای خود را جمع‌آوری کرده و برای متصدیان 158 فروشگاه دیگر اخطاریه ارسال شده است.
 
 
 
قطبی در خصوص بازرسی مامورین اتحادیه های صنفی از واحدهای صنفی فعال در حوزه‌ی البسه، اعلام نمود که طی این اقدام 69 واحد پلمپ گردیده است.
 
 
 
یکی از نکات مورد اشاره در گزارش مذکور، گلایه‌ی روسای اتحادیه‌‌ها از عدم همکاری برخی دستگاه‌ها در خصوص پلمپ واحدهای صنفی متخلف بود.


برچست ها :